INC Congress Party Candidates Full List Karnataka General Assembly Election 2018


Print Friendly, PDF & Email

INC Congress Party Candidates Full List Karnataka General Assembly Election 2018:

The Indian National Congress INC political party had finalized the list of party candidates name contesting for the upcoming Karnataka state Vidhan Sabha General Assembly Election 2018.

The term of the Legislative Assembly of Karnataka state due to expire and the Election Commission of India had planned to conduct the General Election in 2018 for the state of Karnataka in the month of May 2018.

In the Karnataka state there are totally 224 Assembly Constituencies which includes 36 seats reserved for Scheduled Castes SCs and 15 seats reserved for Scheduled Tribes STs.

On 12th May 2018 the voting will be conducted at 56,696 polling stations across all the districts of Karnataka state for the 4,96,82,357 voters.

The result of voting counting will be announced on 15th May 2018 by the Election Commission of India with the live vote counting updates at the official website and various TV News Channels will also be providing the live news on Karnataka state Assembly Election 2018 vote counting results along with the party candidates total votes and constituency wise winners list.

Karnataka Election 2018 Congress Candidates Full List

A.No. Assembly Constituency Congress Candidates List
1 Nippani Kakasaheb Patil
2 Chikkodi – Sadalga Ganesh Hukkeri
3 Athani Mahesh Eranagouda Kumatalli
4 Kagawad Srimanth Balasaheb Patil
5 Kudachi – SC Amit Shama Ghatge
6 Raybag – SC Pradeep Kumar Malagi
7 Hukkeri A.B. Patil
8 Arabhavi Arvind Mahadev Rao Dalwai
9 Gokak Ramesh Laxmanrao Jarkiholi
10 Yemkanmardi – ST Satish L Jarkiholi
11 Belgaum Uttar Fairoz N Sait
12 Belgaum Dakshin M.D. Lakshmi Narayana
13 Belgaum Rural Smt. Lakshmi Ravindra Hebbalkar
14 Khanapur Smt. Anjali Nimbalkar
15 Kittur Dr.B.lnamdar
16 Bailhongal Mahanthesh S. Koujalagi
17 Saundatti Yellamma Vishwas Vasant Vaidya
18 Ramdurg P.M. Ashok
19 Mudhol – SC Sathish Chinnappa Bandiwaddar
20 Terdal Smt. Umashree
21 Jamkhandi Siddu Nyamegouda
22 Bilgi Jagadish Timmanagouda Patil (JT Patil)
23 Badami Siddaramaiah
24 Bagalkot Hullappa Yamanappa Meti
25 Hungund Vijaynand S. Kashappanavar
26 Muddebihal Appaji @ Channasavaraj Nadagouda
27 Devar Hippargi Bapugoud S. Patil
28 Basavana Bagevadi Shivanand Patil
29 Babaleswar M.B. Patil
30 Bijapur City Abdul Hameed Mushrif
31 Nagthan – SC Vithal Dhondiba Katakdhond
32 Indi Yashvanthraygoud V. Patil
33 Sindgi Mallanna Niganna Sali
34 Afzalpur M.Y. Patil
35 Jevargi Dr. Ajay Singh
36 Shorapur – ST Raja Venkatappa Naik
37 Shahpur ,Sharanabasappa Darshnapura
38 Yadgir Dr.A.B Maalaka Raddy
39 Gurmitkal Baburao Chinchansur
40 Chitapur – SC Priyank Kharge
41 Sedam Dr. Sharanaprakash Patil
42 Chincholi – SC Dr. Umesh Jadhav
43 Gulbarga Rural – SC Vijaykumar s/o Ramakrishna
44 Gulbarga Dakshin Allam Prabhu Patil
45 Gulbarga Uttar Smt. K. Fatima W/o Qamarul Islam
46 Aland B.R. Patil
47 Basavakalyan B. Narayana Rao
48 Humnabad Rajashekar B. Patil
49 Bidar South Ashok Kheny
50 Bidar Rahim Khan
51 Bhalki Eshwar B Khandre
52 Aurad – SC Vijay Kumar
53 Raichur Rural – ST Basanagouda
54 Raichur Sayed Yasin
55 Manvi – ST G. Hampayy Nayak
56 Devadurga – ST Rajashekar Nayak
57 Lingsugur – SC Durgappa Hoolagere
58 Sindhanur Hampanagouda Badarli
59 Maski – ST Pratapgouda Patil
60 Kushtagi Amaregouda L. Patil Bayyapur
61 Kanakagiri – SC Shivraj Sangappa Tangadagi
62 Gangawati lqbal Ansari
63 Yelburga Basavaraj Rayaraddi
64 Koppal Raghavendra K. Hitnal
65 Shirahatti – SC Doddamani Ramakrishna Shiddalingappa
66 Gadag Hanamanthagaud Patil (HK Patil)
67 Ron Patil Gurupadagouda Sanganagouda
68 Nargund Basavaraddi Yavagal
69 Navalgund Vinod K Asooti
70 Kundgol Channabasappa Shivalli
71 Dharwad Vinay R. Kulkarni
72 Hubli – Dharwad-East -SC Prasad Abbayya
73 Hubli-Dharwad-Central Dr. Mahesh C. Nalwad
74 Hubli-Dharwa -West Mohammed Ismail Tamatgar
75 Kalghatgi Santosh S. Lad
76 Haliyal R.V. Deshpande
77 Karwar Satish Krishna Sail
78 Kumta Smt. Sharada Mohan Shetty
79 Bhatkal Mankal Subba Vaidya
80 Sirsi Bhimanna Naik
81 Yellapur Arbail Hebbar Shivaram
82 Hangal Mane Srinivas
83 Shiggaon Sayed Azeempeer S. Khadri
84 Haveri -SC Rudrappa Manappa Lamani
85 Byadgi S.R. Patil
86 Hirekerur B.C. Patil
87 Ranibennur K.B. Koliwad
88 Hadagalli -SC Parameshwara Naik P.T.
89 Hagaribommanahalli -SC LBP Bheema Naik
90 Vijayanagara Anand Singh
91 Kampli -ST J.N Ganesh
92 Siruguppa-ST Murali Krishna
93 Bellary-ST B. Nagendra
94 Bellary City Anil H.Lad
95 Sandur -ST Thukaram
96 Kudligi- ST Rahul Gujjal
97 Molakalmuru -ST Dr .B. Yogesha Babu
98 Challakere -ST T. Raghumurthy
99 Chitradurga Dr. H.A. Shanmukhappa
100 Hiriyur D. Sudhakar
101 Hosadurga B.G. Govindappa
102 Holalkere -SC H. Anjaneya
103 Jagalur – ST H.P.Rajesh
104 Harapanahalli M.P. Ravindra
105 Harihar S. Ramappa
106 Davanagere North S.S. Mallikarjun
107 Davanagere South S. Shivashankarappa
108 Mayakonda -SC K.S. Basavaraja
109 Channagiri Vadnal Rajanna
110 Honnali D.G. Shanthanagouda
111 Shimoga Rural -SC Dr. S.K. Sreenivas Kariyanna
112 Bhadravati B.K. Sangameshwara
113 Shimoga K.B. Prasanna Kumar
114 Tirthahalli Kimmane Rathnakar
115 Shikaripura G.B. Malathesh
116 Sorab Raju M. Tallur
117 Sagar Kagodu Thimmappa
118 Byndoor K. Gopala Poojary
119 Kundapura Rakesh MaIli
120 Udupi Pramod Madhwaraj
121 Kapu Vinay Kumar Sorake
122 Karkal H. Gopal Bhandary
123 Sringeri T.D. Raje Gowda
124 Mudigere – SC Smt, Motamma
125 Chikmagalur B.L. Shankar
126 Tarikere S.M. Nagaraju
127 Kadur K.S. Anand
128 Chikanayakanhalli Santhosh Jayachandra
129 Tiptur K.Shadakshari
130 Turuvekere Rangappa T. Chowdry
131 Kunigal Dr. H.D. Ranganath
132 Tumkur City Dr. Rafeeq Ahmed S.
133 Tumkur Rural R.S. Ravikumar
134 Koratagere – SC Dr. G. Parameshwara
135 Gubbi Kumar K.
136 Sira T.B. Jayachandra
137 Pavagada – SC Venkataramanappa
138 Madhugiri Kyathasandra N Rajanna
139 Gauribidanur N.H. Shivashankara Reddy
140 Bagepalli S.N. Subbareddy
141 Chikkaballapur Dr. K. Sudhakar
142 Sidlaghatta V. Muniyappa
143 Chintamani Smt. Vani Krishnareddy
144 Srinivaspur K.R. Ramesh Kumar
145 Mulbagal – SC G. Manjunatha
146 Kolar Gold Field – Smt. Roopa Sasidhar
147 Bangarapet – SC K.M. Narayana Swamy
148 Kolar Syed Zameer Pasha
149 Malur K.Y. Nanjegowda
150 Yelahanka M.N. Gopalakrishna
151 K R Pura B.A. Basavaraja
152 Byatarayanapura Krishna Byregowda
153 Yeshvanthapura S.T. Somashekar
154 Rajarajeshwarinagar Munirathna
155 Dasarahalli P.N. Krishnamurthy
156 Mahalakshmi Layout H.S. Manjunath
157 Malleshwaram Kengal Shreepada Renu
158 Hebbal B.S. Suresh
159 Pulakeshinagar – SC Akhanda Srinivasamurthy
160 Sarvagnanagar K.J. George
161 C V Raman Nagar – SC Sampathraj
162 Shivajinagar R. Roshan Baig
163 Shanti Nagar N.A. Harris
164 Gandhi Nagar Dinesh Gundurao
165 Rajaji Nagar Smt. G. Padmavathi
166 Govindraj Nagar Priyakrishna
167 Vijay Nagar M. Krishnappa
168 Chamrajpet Zameer Ahmed Khan
169 Chickpet R.V. Devaraj
170 Basavanagudi M. Boregowda
171 Padmanaba Nagar M. Srinivas
172 B T M Layout Ramalinga Reddy
173 Jayanagar Smt. Soumya R.
174 Mahadevapura – SC A.C. Srinivas
175 Bommanahalli Smt. Sushma Rajgopal Reddy
176 Bangalore South R.K. Ramesh
177 Anekal – SC B. Shivanna
178 Hosakote N. Nagaraju (MTB)
179 Devanahalli – SC Venkataswamy
180 Doddaballapur T. Venkataramanaiah
181 Nelamangala – SC R. Narayanaswamy
182 Magadi H.C. Balakrishna
183 Ramanagaram H.A. lqbal Hussain
184 Kanakapura D.K. Shivakumar
185 Channapatna H.M. Revanna
186 Malavalli – SC P.M. Narendraswamy
187 Maddur G.M. Madhu
188
189 Mandya Ambareesh
190 Shrirangapattana Rameshe Babu Bandisiddegowda
191 Nagamangala Cheluvarayaswamy
192 Krishnarajpet K.B. Chandra Shekar
193 Shravanabelagola C.S. Puttegowda
194 Arsikere G.B. Shashidhara
195 Belur Smt. Kirtana Rudra Gowda
196 Hassan Mahesh H.K.
197 Holenarasipur Manjegowda
198 Arkalgud A. Manju
199 Sakleshpur – SC Siddhaiah (Retd. IAS)
200 Belthangady K. Vasantha Bangera
201 Moodabidri K. Abhayachandra Jain
202 Mangalore City North B.A. Mohiuddin Bava
203 Mangalore City South John Richard Lobo
204 Mangalore U.T. Abdul Khader
205 Bantval B. Ramanath Rai
206 Puttur Smt. Shakunthala T. Shetty
207 Sullia – SC Dr. B. Raghu
208 Madikeri Smt. K.P.Chandrakala
209 Virajpet C.S. Arun Machaiah
210 Piriyapatna K. Venkatesh
211 Krishnarajanagara D. Ravishankar
212 Hunsur H.P. Manjunath
213 Heggadadevankote – ST Anil Kumar C.
214 Nanjangud – SC Kalale N Keshava Murthy
215 Chamunderhwari Siddaramaiah
216 Krishnaraja M.K. Somashekar
217 Chamaraja Vasu
218 Narasimharaja Tanveer Sait
219 Varuna Dr. Yatheendra
220 T. Narasipur – SC H.C. Mahadevappa
221 Hanur R. Narendra
222 Kollegal – SC A.R. Krishnamurthy
223 Chamarajanagar Puttaranga Shetty C.
224 Gundlupet Dr. M.C. Mohan Kumari

https://www.inc.in/en

 



Leave a Reply

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of